Tygodnik Hove

Krokodyl w czasach COVID-19 

Oj, co za zmiany w naszym świecie i w naszych domach!

Ciekawi Was, co w tym czasie robiliśmy? 

Krokodyl tak bardzo tęsknił za dziećmi, że postanowił spotykać się z nimi na Zoomie. Ale była zabawa. Dwa razy w tygodniu śpiewaliśmy znane nam dobrze melodie, uczyliśmy się nowych, Kasia grała nam na ukulele i uczyła nas nowych piosenek i rymowanek. Najbardziej jednak podobały nam się zabawy w szukanie skarbów – musieliśmy słuchać wskazówek Kasi, a następnie szybko próbować odnaleźć dane przedmioty w domu i przynieść je do komputera. Wielkanocny zajączek w szczególności bardzo się postarał i pochował jajka w lodówkach, łazienkach i naszych szafach! 

Dlaczego na Zoomie byli tylko Kasia i Felek? Bo w kwietniu w domu Amiry, Oli i Victora zawitała Ela – najmłodsza uczestniczka zajęć!

W lipcu, kiedy Ela już podrosła, zaczęliśmy się spotykać w parku – oj, jak dobrze jest widzieć Was na żywo, mimo tego, że staramy się trzymać odległość i nie wolno nam całować i tulić Krokodyla. W Hove Parku, na świeżym powietrzu, zabawa jest przednia. Śpiewamy, tańczymy, robimy dużo ćwiczeń logopedycznych i poprawiamy Krokodyla, kiedy znowu pomyli zimową czapkę z letnią! Kasia przynosi też swoje ukulele i śpiewa piosenki o Smoku Rocku, jeżdzących rowerach i o liczeniu do dziesięciu. Po każdych zajęciach idziemy razem na plac zabaw. Ela bacznie nas obserwuje z bujaczka i na pewno już za kilka miesięcy dołączy do wspólnych zabaw. 

Kto jeszcze ma ochotę do nas dołączyć? Wracamy do parku w okolicach 17 sierpnia. Do zobaczenia! 

{“source_sid”:”A3626174-6DD0-4B47-BE67-8A6EDD8761FD_1595061759724″,”subsource”:”done_button”,”uid”:”A3626174-6DD0-4B47-BE67-8A6EDD8761FD_1595061756074″,”source”:”other”,”origin”:”unknown”}

3/03/20 & 5/03/20

Sto lat, sto lat, sto lat, niech żyje nam! Kto?
Krokodyl!

Właśnie minął rok od rozpoczęcia naszej działalności. 12 miesięcy temu nie zdawałyśmy sobie sprawy z tego, ilu wspaniałych ludzi dzięki niej spotkamy, jak dobrze będziemy się bawić, prowadząc i planując cotygodniowe zajęcia, Amira pewnie nie wiedziała, że połowę tego roku spędzi z brzuchem (!), no i że nasze dzieci tak ładnie zaczną mówić i śpiewać po polsku. A zaczęło się od przypadkowego spotkania w piaskownicy…

Teraz spotykamy się w Cornerstone Community Centre. To miejsce z zaczarowanym ogrodem, z wielkim garem na zupę z liści. Jest również The Snug usytuowany w parku z placem zabaw oraz kafejką z pysznym jedzeniem. Również w Worthing Ola i Kaspi tworzą własną wersję Krokodyla.

Na zajęciach dzieci zaprzyjaźniają się, a rodzice tworzą wspólnotę. Możemy wzajemnie się wspierać w uczeniu dzieci naszego ojczystego języka. Uczyć się od siebie nawzajem. Pilnować się, by nie mówić do dzieci po angielsku (ważne!). No i od czasu do czasu wyskoczyć wspólnie na wino 😉

Kasia specjalizuje się w lingwistyce, zawsze ma dobre rady. Świadectwem jej owocnej pracy jest syn Felek, który nie tylko znakomicie mówi po polsku, ale również coraz lepiej po francusku i hiszpańsku. Uczy dzieci poprzez zabawę, taniec, logopedyczne ćwiczenia i czytanie książeczek.
Amira z kolei lubi rozśmieszać dzieci i zapraszać je do interaktywnych zabaw z pacynką krokodylem. Jej charyzma jest zaraźliwa!

Nasze godzinne zajęcia są wypełnione wieloma elementami, dlatego warto powtarzać to, co na nich robimy w domu. Zawsze podpowiadamy, jakich piosenek i książeczek używamy na zajęciach.

Z wiosną będziemy się również spotykać w parkach i na plaży. Będą pikniki i festiwale.

Rok uczciliśmy przebierając się, śpiewając i zajadając się pysznym tortem zrobionym przez Kasię 😉
zresztą zobaczcie nasze zdjęcia, one świetnie odzwierciedlają atmosferę ostatnich zajęć.

20/02/20 & 25/02/20

Krokodyl pyta

Rozpoczęłyśmy zajęcia od odśpiewania naszych regularnych piosenek. W tym również nową piosenką “Bawimy się”, gdzie dzieci, zamiast śpiewać, wykonują polecenia z piosenki – kiwają głowami, mrugają oczami, cmokają ustami, szurają stopami … zresztą sami posłuchajcie https://www.youtube.com/watch?v=4FHEqDtighM

Moje dzieci słuchając tej piosenki wykonują polecenia oraz starają się powtórzyć słówka. Nauczyły się, gdzie są łokcie, kolana i pięty. Gdy przychodzi czas na “rowerki”, rzucają się na ziemię i chichocząc kręcą nogami. Warto puszczać piosenki z zajęć w domu.

W trakcie zajęć dzieci często siedzą spokojnie i tylko obserwują, a w domu, gdy mają więcej pewności siebie, nagle wszystko do nich wraca i z większą chęcią śpiewają.


Po piosenkach i tańcach nadszedł czas na Krokodyla. Krokodyl wprowadził trochę zamieszania. Wyciągał z walizki przedmioty i pytał dzieci, do czego one służą.

– Czy czapka jest do jedzenia, czy do noszenia na głowie?
– Nie, nie do jedzenia – odpowiadały maluszki — do noszenia, na głowie, na uszach.

– Macie rację, dzieci – kontynuował Krokodyl — czapkę zakładamy na głowę i uszy, aby nie było nam zimno, aby było nam ciepło.

Po czapce, była szczoteczka do zamiatania i do mycia zębów, piłka i banan. Krokodyl podchwytliwie wprowadzał dzieci w błąd, a one szybko go poprawiały. Było przy tym sporo emocji, skakania, kręcenia się w kółko i klaskania w rączki. Maluchy bardzo się cieszą, kiedy potrafią znaleźć odpowiedź. Zalecane jest, aby dzieciom sugerować odpowiedz poprzez dawanie im wyboru np.: “czy czapkę się je, czy nosi na głowie?” a nie oczekiwać, aby same odpowiadały, do czego służy czapka. Łatwiej jest im wtedy odpowiedzieć, nabierają pewności siebie, ćwiczą wymowę. Wybór najlepiej ograniczyć do dwóch, maksimum trzech opcji.

Pod koniec zajęć Kasia wyciągnęła puzzle edukacyjne z Puciem. Dzieci miały za zadanie dobrać odpowiedni przedmiot do sytuacji przedstawionej na obrazku. Dały sobie świetnie radę!

13/02/20 & 18/02/20
Rzepka, rzepka, rzepka

W tym tygodniu bawiliśmy się w chowanego. Pod kocykiem chowały się postacie z wierszyka “Rzepka”. Była to zabawa ćwicząca pamięć. Najpierw dzieci ułożyły zabawki, potem przykryliśmy je kocykiem. Następnie po podaniu paru wskazówek typu “Kto pierwszy ciągnął za rzepkę?”, “Jaki ptak robi kle-kle i jest czarno-biały?’, “Kto jest zielony i robi kum-kum”? Pytałyśmy kto to może być? Dzieci z chęcią włączały się do zabawy i z pomocą rodziców odpowiadały nowe dla nich słówka “wnuczek!”, “gęś!”,”kawka!”

Odśpiewałyśmy wszystkie nasze regularne piosenki. Maluszki coraz pewniej powtarzają słowa piosenek, jak również znane już mi dźwięki z ćwiczeń logopedycznych.

Na koniec Kasia przeczytała uwaga, uwaga! Wierszyk “Rzepka”! Dzięki wielokrotnemu powtarzaniu słówek i prezentowaniu ich na różne sposoby dzieci zapamiętują nowe słowa i uczą się używana ich w różnych kontekstach.

We wtorek mamy małych Krokodylków przygotowały niespodziankę dla Amiry. Pyszny, czekoladowy torcik! Wszystkie dzieci odśpiewały sto lat i wspólnie zdmuchnęliśmy świeczkę. Było bardzo, bardzo słodko!

.

4/02/20 & 6/02/10
BINGO!

Powiem Wam, jak fajnie się ostatnio bawiliśmy w BINGO.

Najpierw wszyscy cierpliwie wyczekują na to, co Krokodyl wyciągnie z walizki. Jaką postać z wierszyka “Rzepka”. Czy to będzie kotek, kurka, a może nasza egzotyczna kawka? Krokodyl pokazuje zabawkę, a dzieci w szybkim tępie zgadują jej nazwę. Po czym skanują oczami swoje karty do gry i ekscytują się bardzo, jeśli dana postać jest na ich planszy. Nie wiem, kto bardziej – czy dzieci, czy dorośli w każdym razie wszyscy się świetnie bawią w tej zespołowej zabawie.

Gra w Bingo może być świetnym pomysłem na rodzinną zabawę. Interaktywna wspólna zabawa powoduje, że dzieci z łatwością przeskakują na język polski w ogóle tego nie zauważając. Liczy się czas i komunikacja. Oczywiście pomoc rodzica/opiekuna tez jest ważną.

Na naszych zajęciach mieszamy zabawę z nauką. Wszystko jest w rytm muzyki, bądź rymowanek, na wesoło, i kolorowo.

28/01/20 & 30/01/20

Przydałby się ktoś na przyczepkę!

W tym tygodniu zapoznaliśmy dzieci z wierszem Tuwima “Rzepka”.

Tym razem z walizki nie wyskoczył sam Krokodyl, wraz z nim wyskoczyła cała gromadka jego znajomych. Po kolei: dziadek — miś, babka, wnuczek, piesek Mruczek, kurka, kicia, gąska, bociek, żabka i nasza egzotyczna kawka. Dzieci dostały po maskotce, a potem wraz z wersami wiersza przynosiły je na środek sali, by zabawki pomogły wyciągnąć rzepkę. Wiersz ciągnął się i ciągnął, chyba wszyscy już na pamięć znają postacie z rymowanki. Zabawki się zmęczyły, my-rodzice – wspólnie czytaliśmy wersy, a dzieci, w siódmym niebie czekały no to, aż rzepka w końcu trafi na kawałek chlebka.

Na następnych zajęciach sprawdzimy, czy rzeczywiście wszyscy już nauczyliśmy się nowych słówek. Sprawdzian odbędzie się w trakcie gry w Bingo. Nie zabrakło czasu na nasze regularne czynności. Jak zawsze Kasia zachęcała dzieci do wspólnej zabawy poprzez ćwiczenia rytmiczne i logopedyczne, śpiewanie piosenek – pokazywanek oraz interaktywne czytanie bajki.

Do zobaczenia na sprawdzianie!

21/01/20 & 23/01/20

KRAJOBRAZ WYOBRAŹNI

Witamy naszych pasażerów, zapraszamy ponownie do lokomotywy. W tym tygodniu jedziemy przez góry, przez tunel, przez pola, przez las!

Przypomnieliśmy sobie najpierw, co było w wagonach – niektóre dzieci z pamięci recytowały wierszyk. Brawo! Potem Krokodyl rozdał wszystkim po lokomotywie. Kasia dostała strój ciuchci, a dzieci otrzymały po pociągu zabawce. Małe rączki prowadziły pociągi poprzez krajobraz wyobraźni. Kaloryfer stal się mostem, krzesła tunelem, a zielone kartki polami. Jechaliśmy też przez las choinek. W trakcie tej podróży Kasia recytowała wiersz i wiecie co, dzieci pomagały jej dokończyć wersy wiersza. Osłuchały się z nim na poprzednich zajęciach i zaledwie po dwóch tygodniach już mogły popisać się swoja pamięcią. Wszyscy byliśmy miło zaskoczeni.

W ciągu naszej godziny udało się również odśpiewać wiele regularnych piosenek, powtórzyć dni tygodnia, zrobić parę ćwiczeń logopedycznych i przeczytać bajkę – tym razem polską wersję ‘We’re going on a bear hunt’. Ciuuuuuch ciuuuuch! Do zobaczenia !

14/01/20 & 16/01/20

WAGONY DO NIEJ PODOCZEPIALI

Proszę Państwa, proszę wsiadać do naszej Lokomotywy! Jedziemy dalej w podróż z Tuwimem.

W tym tygodniu skupiliśmy się na tym, co i kto jest w wagonach. Zwierzęta, meble, armaty… Najpierw Krokodyl zaproponował dzieciom grę w BINGO. Na kartach do gry były obrazki z pasażerami i meblami z wagonów. Dzieci najpierw nazwały obrazek, a zaraz potem szukały go na swojej tabliczce. Dzięki powtarzalności słówek i interaktywnej, pełnej współpracy zabawie dzieci mogły wielokrotnie powtarzać polskie słówka oraz nabrać większej pewności siebie w rozmowach między sobą. Maluszki były tak pochłonięte grą w BINGO, że nawet nie zauważały z jaką łatwością mówiły naszym ojczystym językiem. Następnym zadaniem było liczenie wagonów. Mieliśmy ich dziesięć. Wszystkie należało wypełnić wcześniej już użytymi obrazkami. Na koniec Kasia przeczytała bajkę o pociągu i jego przygodach.

Na następnych zajęciach Kasia zabierze nas w podróż przez mosty, lasy i pola ucząc dzieci zaimków. Do zobaczenia!

7/01/20 & 9/01/20
LOKOMOTYWA

Zajęcia w tym tygodniu zaczęły się od naszych regularnych piosenek. Nową zabawą było powtarzanie samogłosek “a, e, i, o, u, y” połączone z zabawą ruchową. To świetne ćwiczenie na dykcję. W przyszłości, przy nauce czytania znajomość samogłosek umożliwi dzielenie wyrazów na sylaby.

Na zajęciach uczymy dzieci sylab poprzez zabawę, w rytm lokomotywy dzieci mają za zadanie powtarzać znane nam polskie potrawy. Kasia śpiewa a dzieci za nią powtarzają:

barszcz, barszcz

bi-gos, bi-gos

pie-roż-ki, pie-roż-ki

na-leś-ni-ki, na-leś-ni-ki

Mamy przy tym sporo zabawy. Dodam, że moje dzieci w domu jak tylko usłyszą słowo “naleśniki” zaczynaja ruszać rączkami w kółko i rytmicznie powtarzać znaną im z zajęć rymowankę. Na koniec jak zawsze maluszki wysłuchały bajki zajadając się przy tym chlebowym paluszkiem (wyciszaczem).

Do zobaczenia za tydzień!

17/12/19
PAN HILARY

Na naszych ostatnich zajęciach opowiadaliśmy sobie o świętach. Jest to bardzo ekscytujący temat dla dzieci, dlatego też uważnie słuchały i starały się odpowiedzieć na pytania. Pytałyśmy o wystrój choinki, o świąteczne potrawy no i oczywiście o brodatego staruszka z czerwoną czapką. Opisywałyśmy również ubrania, które nosimy, gdy jest zimno. Walizka Krokodyla była pełna czapek, szalików i rękawiczek.
Skoro było już o ubraniach, to Amira przebrała się za Pana Hilarego i recytując wiersz, wzięła się za poszukiwanie okularów. Nie było ich w spodniach, nie w surducie ani w żadnym bucie. Dzieciom bardzo podobał się wierszyk i podpowiadały, gdzie są okulary. Były tym naprawdę bardzo przejęte.
Na przyszłych zajęciach planujemy więcej inscenizacji znanych nam z dzieciństwa wierszyków. Będziemy je powielać i przedstawiać w sposób interaktywny, tak by każde dziecko mogło zrozumieć i nauczyć się słówek w wierszyku zawartych.

Na koniec zajęć była czytaliśmy interaktywną bajkę o Mikołaju i dzieciach, które na niego Czekaja.

Wesołych Świat Krokodylki!

7/12/19

MIKOŁAJKI

Tego dnia wszystkie małe krokodylki wstały wcześnie. Wiedziały, że bedzie dla nich tego dnia przygotowane sporo zabaw, i nie mogły się doczekać na spotkanie ze Świętym Mikołajem.
Z naszej obserwacji wynika, że oczekiwania dzieci zostały spełnione

😉

Zabawy było wbród! Dzieci z chęcią przychodziły dekorować papierowe bombki, robić łańcuchy i dekorować naszą choinkę wycinankę. W innej części sali maluszki bawiły się zabawkami, a jeszcze w innej Basia robiła wspaniałe świąteczne portrety.
Był również czas jedzenia i dzięki Wam nikt nie był głodny, a nawet bardzo dużo jedzenia zostało.

Nagle pojawił się On – Mikołaj, z wielkim brzuchem i również wielki pod brzuchem ( ach, ta spadająca poduszka!). Przyszedł, usiadł na krześle i zaczął rozmawiać z dziećmi i rozdawać im upominki. Ekscytacje i radość było widać na każdej małej buźce. Niektóre dzieci trzymały rodzica/opiekuna za rączkę, by nabrać pewności. Ale jak już dostały prezent, wtedy ich pewność wracała, wtedy to dzieci szalały, biegały i tańczyły.
Kasia tańczyła i śpiewała z dziećmi.

Oby więcej takich spotkań!

3/12/19

HU HU HA ZIMA ZŁA

Na naszych ostatnich zajęciach opowiadaliśmy o zimie. Pokazałyśmy dzieciom ubrania, które zakładamy, gdy jest zimno. Kasia zaśpiewała piosenki o zimie. Mówiłyśmy również o śniegu i zimowych zabawach. Dzieci dostały od krokodyla białe kartki, które później zgniatały w kuleczki. Amira przebrała się za zimę z rózgą oszroniałą i wyrecytowała wierszyk. Dzieci rzucały śnieżkami z papieru w Panią Zimę. Na koniec Kasia opowiedziała bajkę z Pucia, o wycieczce w śnieżne góry. Trzymajcie się ciepło!

26/11/19

Gotowanie zupy

Na ostatnich zajęciach krokodyl przyniósł torbę pełną kolorowych warzyw. Dzieci wybierały je losowo, po czym Kasia wołała: „marchewka!”, „Pietruszka !”, „Seler!”, „Cebula”, a mali kucharze szybko biegli, by wrzucić dane warzywo do garnka. Było nas sporo, wiec szybko garnek wypełnił się po brzegi. W radosnej atmosferze Kasia zaczęła wyśpiewywać znane nam polskie potrawy „bigos, pierogi , naleśniki ..” było bardzo muzycznie , rytmicznie i wesoło.

Zdążyliśmy też odtańczyć nasze regularne piosenki: marsz, koniki i boogy woogy, kółko graniaste i karuzelę.

Po takich tańcach maluszki zasłużyły na chlebowego paluszka i odpoczynek. W ciszy i skupieniu dzieci odsłuchały bajki o kucharzu i jego zupie.

Do zobaczenia w grudniowy wtorek !

19/11/19

“Ogórek, ogórek, ogórek”

Wiecie, jak trudno czasami zdobyć nam, rodzicom, uwagę jednego dziecka? Oj, trudno. Jednak okazuje się, że jeśli ktoś tak ładnie śpiewa, jak Kasia, to i 19 dzieci może się na nią patrzeć w skupieniu. Tyle nas właśnie było na ostatnich zajęciach. Kasia zaprezentowała parę nowych piosenek, w tym piosenki rytmiczne, uczące liczenia i dni tygodnia. Wszystkim się podobały.

Potem Krokodyl pokazał nam różne owoce i warzywa. Zgadywaliśmy, jak się nazywają i jakie mają kolory. Niektóre dzieci również sprawdzały autentyczność żywności

😉

Na koniec Kasia przeczytała nam wiersz Jana Brzechwy o pomidorze, który z tyczki przedrzeźniał ogrodniczkę.

Do zobaczenia za tydzień roztańczona gromadko!

5/11/19

Mydło wszystko myje.

Jednym ze sposobów zachęcenia dziecka do nauki nazw części ciała może być wspólna kąpiel. Myjemy wtedy głowę, szyję, uszy, nos, ramiona, pachy itd. Dziś taką “kąpiel” zaproponował nam Krokodyl. Wyszedł radosny z walizki i rozdał dzieciom gąbki do kąpieli. Dzieci żwawo zabrały się do mycia swoich mam, babć i dziadka. W rytm znanej nam piosenki z dzieciństwa “Mydło wszystko myje” dzieci tańcowały i czyściły każdą część ciała.

Po kąpieli jak zwykle odtańczyliśmy i odśpiewaliśmy nasze regularne piosenki. Dzieci miały bardzo dużo energii i po tańcach z chęcią zajadały się chlebowym paluszkiem. Jak tylko zapadła cisza, Kasia zaczęła czytać książkę o mydle i jego przygodach. Dzieci jak zaczarowane wysłuchały jej do końca.

Po zajęciach jeszcze przez pół godziny grupka maluchów biegała w ogrodzie. Do zobaczenia za tydzień!

myjemy pachy!

29/10/19

Strachy na lachy

Już niebawem na ulicach pojawi się tłum ludzi, w tym dzieci, przebranych za kościotrupy, wiedzmy i inne potwory. Dla najmłodszych może to być bardzo ekscytujący czas jak również straszny.

Na ostatnich zajęciach mówiliśmy o tym, czego się boimy jak również o tym, że tak na prawdę nie ma czego bać i ze we wszystkim możemy odnaleźć zabawę. Krokodyl bał się wyjść z walizki, bo padał deszcz i grzmiały pioruny, ale jak mu wytłumaczyliśmy, że w deszczu można się bawić jak się ma kalosze i parasol to zapomniał on o piorunach i od razu wyskoczył z walizki. Kumpel krokodyla wyszedł za nim w masce i chciał go przestraszyć, ale wytłumaczyliśmy mu, że nie ma się czego bać i że to tylko zabawa.

Po czym wszystkie dzieci dostały po masce i straszył się nawzajem. Nikt nie płakał, nikt się nie chował, wszyscy biegali i chichotali 😉

Odśpiewaliśmy i odtańczyliśmy nasze regularne piosenki. Kasia zaleciła logopedyczne ćwiczenie wymawiania samogłoski a! Na koniec dzieci dostały po chlebowym paluszku i gdy tylko zapadła cisza Kasia przeczytała bajkę o Kici Koci. Bajka była o wyimaginowanych potworach.

Życzmy udanej zabawy Hallowin i do zobaczenia w listopadzie!

22/10/19

Na ostatnich zajęciach Kasia wprowadziła więcej zabaw rytmicznych i logopedycznych. Zabawy z rytmem wpływają stymulująco na dzieci. Poprzez poszerzanie świadomości ciała i przestrzeni kształtują się podstawy złożonych czynności takich jak mowa, pisanie czy liczenie. Z kolei ćwiczenia logopedyczne usprawniają mowę, co w naszym przypadku – przy poznawaniu języka polskiego – jest bardzo pomocne. Zalecamy powtarzanie naszych sugestii w domu. Ważne, by prezentować ćwiczenia w formie zabawy, a nie żmudnego powtarzania. W ostatni wtorek dzieci oblizywały sobie usta mówiąc “mniam mniam”, tak jak by robiły patrząc na słodycze, dmuchały w rączki udając, że jest im zimno oraz naśladowały sygnał karetki “iiooooo iiioooo” .

Krokodyl tym razem w walizce nie miał nic, oprócz siebie samego. Przemieszczał się z walizki nad walizkę, pod walizkę, obok walizki i sprawdzał, czy dzieci wiedzą jak opisać jego lokalizację i wiecie co, dały sobie radę!

Na koniec Kasia przeczytała książeczkę o Kici Koci i zachęcała dzieci do wspólnej zabawy.

Do zobaczenia we wtorek!

15/10/19

Głowa, ramiona, kolana pięty – dzisiaj było o częściach ciała i ubraniach

Krokodyl zapakował do walizki 15 czapek, 15 par skarpetek i 10 par (nowiutkich!) majtek i wiecie co? Prawie nie wystarczyło, aby wszyscy mogli dostać po ubraniu. Tyle nas było!
Gad podsuwał dzieciom niedorzeczne pomysły, by skarpetki założyć na uszy, czapki na stopy, no i – co wszystkich bardzo rozsmieszylo – majtki na głowę! Ale okazało się, że nasze parolatki nie dają się na to nabrać. Doskonale wiedzą, gdzie mają stopy i co się na nie nakłada, nie mylą głowy z pupą i wszystko ma swoje ręce i nogi. Bardzo mądre są te nasze dzieci! I pięknie odmieniały dzisiaj te słowa przez przypadki – czapkę zakłada się na (kogo? co?) głowę.

Odtańczyliśmy dużo ruchowych piosenek, w tym nowe piosenki uczące rytmiki. Najpierw chodziliśmy powoli, jak słonie, potem szybciej, jak koniki, a na koniec jeszcze szybciej! Nasza gromadka ma zawsze dużo energii.

Na koniec dzieci dostały po paluszku chlebowym, wyciszyły się i posłuchały bajki o króliczku Lulku, który bardzo potrzebował pomocy dzieci, żeby się poprawnie ubrać.

Do zobaczenia za tydzień!

Kto chętny i jeśli pogoda dopisze, może też dołączyć do nas we wtorek, przed Krokodylem, na dyniowe żniwa.
Więcej informacji na FB
https://www.facebook.com/events/470415713817721/?notif_t=plan_user_joined&notif_id=1571171033706822

Witamy sie z Krokodylem
Tańce hulańce
Lubimy czytać
Kai nie miał na sobie suchej nitki po tym, jak, z innymi dziećmi ‘gotował’ zupę z liści. Jak widać jest sobą zachwycony!

8/10/19


Kolorowe liście 

Za oknami wiało, chmury robiły się coraz ciemniejsze i za chwile miał spaść deszcz, ale u nas na sali było radośnie i bardzo kolorowo. 

Zajęcia zaczęliśmy od odśpiewania naszych piosenek. Po odtańczeniu krokodylowych przebojów byliśmy gotowi na zawołanie śpiącego gada. Wydobył się on z walizki w zielonym płaszczu przeciw deszczowym, przyniósł kalosze, kasztany, liście i grzyby wycinanki. Dzieci miały za zadanie odnaleźć na sali te same rzeczy. Poszło im bardzo sprawnie. Koszyk wypełnił się po brzegi. Następnie dzieci dostały rysunek jeża i baletnicy, do których to miały przykleić liście. Rysunki zmieniły się w prawdziwe dzieła sztuki! Wszyscy byli tak oddani swojej pracy, że nikt nawet nie zauważył, że Krokodyl zasnął i oddalił się w swojej walizce. 

Na koniec Kasia przeczytała interaktywną bajkę o jesieni. Dzieci pomagały w nazywaniu przedmiotów, sytuacji i kolorów zamieszczonych w bajce. Kasia również zachęcała dzieci do powtarzania wyrazów dźwiękonaśladowczych takich jak “kap, kap”, “chlap, chlap” bądź “apsik!”.

Proszę sprawdzajcie nasza stronę od czasu do czasu. Kasia niebawem będzie tu wysyłać pomysły na gry, ćwiczenia i pomoce logopedyczne dla dzieci.

Do zobaczenia za tydzień!

Wszyscy w natchnieniu tworzenia dzieł sztuki. 
Moment ciszy, kiedy Kasia opowiada 😉
Dumny Franek!

1/10/19

“O! O! O!”

Na ostatnich zajęciach rozmawialiśmy o czymś bardzo ważnym – o zębach!
Po odśpiewaniu naszych ulubionych kawałków (Helence bardzo spodobała się piosenka o pociągu), znów zawitał u nas Krokodyl.
Najpierw policzyliśmy, ile ma zębów (pamiętacie, ile było?), a potem liczyliśmy też własne ząbki i zęby naszych mam. To była fajna zabawa. Drodzy rodzice, w domu poćwiczcie z dziećmi rozciąganie buzi i pokazywanie ząbków, najlepiej przed lustrem. Spróbujcie też namówić dzieci do liczenia własnych zębów językiem – to świetne ćwiczenie logopedyczne!

Ale o czym ja mówiłam… Następnie dzieci pokazały Krokodylowi, którą szczotką myje się zęby, nałożyły pastę i wyszorowały każdy jego ząbek. Kubeczek też się przydał do płukania buzi. Dzieci nadymały policzki udając, że płukają buzie wodą (kolejna zabawa logopedyczna).

Potem była kolej czyszczenia buziek na obrazkach – każde dziecko dostało obrazek z bardzo brudnymi ząbkami i przy użyciu paluszka lub szczoteczki pięknie wyczyściło ząbki. Zabraliśmy te buzie do naszych domów, by tam kontynuować zabawę.
Na koniec przyszła pora na wspomnienia dla rodziców – nauczyliśmy nasze pociechy piosenki Fasolek “Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”.

W tym tygodniu rymowana bajka o myciu zębów również nam się podobała – wszyscy próbowaliśmy znaleźć rymu na końcu zdań. Brawo dzieciaki!

To były jak dotąd najpopularniejsze zajęcia Krokodyla – przyszło aż trzynaścioro dzieci. Bardzo wesoła gromadka.

Do dobaczenia w przyszłym tygodniu!

Kasia

Emilka wybrała szczoteczkę elektryczną do mycia brudnych zębów
Liczymy ząbki
“W dalekiej krainie, gdzie płynie rzeka Nil…”
Kto mieszka w walizce?

24/09/19

Na ostatnich zajęciach było bardzo emocjonalnie. Krokodyl jak zawsze wyszedł z walizki, ale tym razem nie witał się z dziećmi, tylko płakał. Szlochał, bo był smutny. Wytłumaczył dzieciom, że bardzo go zdenerwował fakt, że hipopotam nie przyszedł na umówione spotkanie. Najpierw się wściekł, a potem zrobiło mu się smutno. Zadzwoniliśmy więc do hipopotama i wszystko się wyjaśniło. Spóźniony towarzysz zabawy przybył pędem do krokodyla. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi. Dzieci współczuły krokodylowi, a potem naśladowały różne miny podkreślające to, jak się czujemy.

Po tym, jak dzieci się wybiegały – a uwierzcie nam, to był specjalny dzień dla ich niekończącej się energii! – usiedliśmy spokojnie by wysłuchać bajki czytanej przez Kasię.

Bajka była o Guciu i jego uczuciach. Nauczyliśmy się z niej nowego ćwieczenia oddechowego, które pomaga nam się uspokoić, gdy jesteśmy źli.

Do zobaczenia w przyszły wtorek!

17/09/19

Wraz z piękną jesienią Krokodyl wrócił do wtorkowych zajęć. Wspaniale było Was wszystkich zobaczyć, w tym nowe grono – Ninę, Helenkę i Teodora! Na ostatnich zajęciach dzieci uczyły się o zwierzętach i ich domkach. Maluchy pomagały Krokodylowi dopasować puzzle.

Pies do budy, kura do kurnika, koń do stajni, krowa do zagrody, itd.

Dzieci zabawnie naśladowały dźwięki wszystkich zwierząt. Poszło im całkiem nieźle. Po odtańczeniu znanych nam z dzieciństwa piosenek tj. Kółko graniaste czy Karuzela rusza, dzieci usiadły w skupieniu, by posłuchać bajki.

Kasia przeczytała im ilustrowaną historyjkę o zranionym ptaszku. Bardzo empatycznie i czule dzieci odniosły się do tej bajki.

Widzimy się już w następny wtorek, a dla tych, którzy mieszkają w okolicach Worthing, w poniedziałek. Do zobaczenia !

2/06/19

Zwierzęta dżungli

Podczas ostatniego, gorącego wtorku Krokodyl postanowił opowiedzieć dzieciom o jego kumplach z dżungli. Aby zachęcić dzieci do wspólnej zabawy, pokazał im obrazki tylko paru części ciała zwierząt, np. trąbę, ogon, grzywę, a dzieci musiały zgadnąć, jaka to część jest ciała i – co więcej – jakie to zwierzę. Jak już wiadomo było czy to małpa, czy to słoń, to wszyscy naśladowaliśmy dźwięki zwierząt. Kasia pokazała nam, jak imitować trąbę słonia, wszyscy spróbowaliśmy to powtórzyć.

Na koniec zajęć Kasia przeczytała nam bajkę o zwierzętach z dżungli i ich przygodach. Dzieci odpowiadały, w jakich kolorach są zwierzaki i ile jest ich na obrazku. Gorąco było do samego końca zajęć.

W ten weekend zapraszamy na Polski Festiwal Sami Swoi w Parku Hove. Będziemy miały tam swoją przestrzeń, gdzie dzieci będą mogły odpocząć i poznać Krokodyla.

https://www.facebook.com/events/1838166322987274/

W następny wtorek odbędą się nasze ostatnie zajęcia przed wakacjami.

Mamy nadzieję Was wszystkich tam zobaczyć!

25/06/19

„Abecadło z pieca spadło, O ziemię się hukło, Rozsypało się po kątach, Strasznie się potłukło”

Literki rozsypały się również po naszej sali. Dzieci miały za zadanie odnalezienie literek. Starsze dzieci biegały jak szalone w poszukiwaniu wydruków, młodsze w międzyczasie bawiły się przedmiotami zaczynającymi się na literki ABC.

Krokodyl przyniósł w swojej walizce Arbuza, Banana, Cytrynę i Cebulę. Kasia zachęcała dzieci do wypowiadania głosek syczących (s, z,c) oraz samogłosek ustnych A E I O U.

Na koniec zajęć Kasia przeczytała nam książeczkę o Alfabecie, no i oczywiście wszystkim nam znany wierszyk Tuwima „Abecadło”. Do zobaczenia we wtorek!

18/06/19

Na ostatnich zajęciach Krokodyl wyjął ze swojej walizki małe zabaweczki-meble. Dzieci mogły pobawić się łożem z baldachimem, łóżkiem, łóżkiem piętrowym, stolikiem, szafką, bądź komodą. Była też umywalka, wanna i prysznic. Dzieci bardzo fascynowały się sedesem – to ich najbardziej rozbawiło. Zachęcałyśmy dzieci do wypowiadania nazw mebli, jak również do zgadywania, w jakich pokojach te meble się znajdują.

Po odtańczeniu naszych regularnych piosenek, Kasia przeczytała nam jedną z naszych ulubionych książeczek o Puciu.

Do zobaczenia we wtorek!

11/06/19

Opalamy nad morzem, opalamy brzuszki. A jak brzuszki opalimy, to się odwrócimy …

To słowa naszej wakacyjnej piosenki. Będziemy ćwiczyli jeszcze z dziećmi to “opalanie” i odwracanie. Dzieci uwielbiają bawić się przy interaktywnych piosenkach.

Na ostatnich zajęciach uczyłyśmy dzieci o tym, co się bierze na plażę. Krokodyl przyniósł w swojej walizce ręcznik, krem do opalania, strój kąpielowy, gogle i wiele innych rzeczy, które możemy znaleźć w “plażówce”. Było bardzo zabawnie, dzieci naśladowały leżakowanie i opalanie.

Na koniec zajęć Kasia przeczytała nam książkę o Puciu, który wybrał się na wakacje. Bardzo polecamy książeczki z serii “Pucio”, wyśmienicie pomagają w nauce naszego skąplikowanego języka.

Do zobaczenia we wtorek!

4/06/19

Na ostatnich zajęciach uczyliśmy się liczyć do dziesięciu.

Krokodyl przyniósł pudełko pełne ilustracji warzyw i owoców. Dzieci z pomocą rodziców odnajdowały pasujące do siebie rysunki i wspólnie je liczyliśmy. W trakcie liczenia dzieci również uczyły się odmieniać cyferki.

Na przykład:

jedna gruszka

dwie, trzy, cztery gruszki

5+ gruszek

Było przy tym sporo zabawy.

Po tańcach hulańcach Kasia przeczytała nam książeczkę o głodnej gąsienicy. Raz jeszcze wspólnie liczyliśmy do dziesięciu.

Do zobaczenia we wtorek!

JUZ W TA NIEDZIELE, 2 CZEWCA SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA KROKODYLOWY PIKNIK Z OKAZJI DNIA DZIECKA!
niedziela o 14:30 – 18:00, Hove Lawns
Ponoć ma być ciepło. Więcej informacji na naszej stronie Facebook

https://www.facebook.com/events/756417061418947/

28/09/19

Czapeczka, kółeczko, małe okieneczko: figury

Na ostatnich zajęciach dzieci uczyły się podstawowych figur geometrycznych. Krokodyl wyjął z kwadratowego pudełka pyszną pizzę (z kartonu) podzieloną na małe trójkątne kawałki. Dzieci podzieliły się trójkątami, udawały, że jedzą gorącą pizzę. Zostały tylko okruszki i okrągły talerz.

Następnie w rytm piosenki o figurach dzieci miały za zadanie odnaleźć na sali ukryte ilustracje różnych figur. Było przy tym sporo zabawy!

Na koniec Kasia z książeczką zadawała podchwytliwe pytania. Dzieci nie dały się nabrać i wyprowadzały ją z błędu.

Do zobaczenia na naszym Krokodylowym pikniku i w następny wtorek!

21/05/19

Niedorzeczne pomysły

Na ostatnich zajęciach dzieci uczyły się nazw różnych czynności, przy czym również odmiany danych czasowników. Aby zachęcić dzieci do mówienia Krokodyl wygłupiał się robiąc cały czas błędy, a dzieci miały szansę, aby go poprawić. Krokodyl czesał się widelcem, a dzieci poprawiały go tłumacząc, ze widelec nie jest „do czesania” tylko „do jedzenia”, i że czeszemy się szczotką. Okulary nie były do kąpania, tylko do patrzenia, długopis nie do picia, lecz do pisania i rysowania itd. Dzieci odważnie krzyczały ‘Nieeee! ‘ i poprawiały żartownisia.

Po czym wszyscy ruszyli do tańca. Kółko graniaste, Karuzela rusza, Baloniku nasz malutki – to nasze regularne piosenki, które dzieci już dobrze pamiętają i śpiewają w trakcie zajęć.

Na koniec zajęć Kasia przeczytała interaktywną bajkę z polecanej przez nas książki o Kici Koci i Nunusiu – tym razem dzieci ponownie próbowały poprawić niedorzeczne pomysły Nunusia.

Zapraszamy ponownie we wtorek na 15;30 oraz na zbliżający się piknik z Krokodylem 2.06.19, wiecej informacji na Facebooku.

https://www.facebook.com/groups/2257265051206758/

15/05/19

Sto lat, Sto lat, dla Krokodyla i dla Mimi!

Na ostatnich zajęciach Krokodyl opowiedział dzieciom o swoich urodzinach. Pokazał im zdjęcia z albumu. Na zdjęciach była mama, tata, siostra, babcia i dziadek. Uczyliśmy się o rodzinie. Mimi też miała urodziny, właśnie skończyła 3 latka. Dzieci radośnie odśpiewały jej Sto Lat, po czym rozmawialiśmy o rodzinie Mimi.

Po odśpiewaniu piosenek Kasia przeczytała nam bajkę z polecanej przez nas książki o Puciu. W książeczce raz jeszcze dzieci mogły dowiedzieć się, kto jest kim w rodzinie.

Było bardzo radośnie i dynamicznie.

Zapraszamy ponownie we wtorek o 3:30!

7/05/19

Dziadek fajną farmę miał ia ia o, na tej farmie krowy miał ia ia o, muu muuu tu muu muu tam ….

Tak się bawiliśmy na ostatnich zajęciach. Krokodyl rozdał dzieciom obrazki z różnymi zwierzętami. Była krowa, koń, kaczka, kot i pies.

Dzieci imitowały dźwięki zwierząt, a potem zabrały się za kolorowanie obrazków. W międzyczasie śpiewaliśmy piosenki.

Na koniec zajęć Kasia odczytała nam interaktywną bajkę o zwierzętach. Do zobaczenia w następny wtorek!

30/04/19

“Dziękuję, przepraszam i proszę. Trzy słówka za małe trzy grosze”

Na ostatnich zajęciach uczyliśmy się grzecznych słówek. Krokodyl rozdał dzieciom wiatraczki. Dzieci z chęcią prosiły i dziękowały za prezent. Dmuchanie wiatraków to świetne ćwiczenie oddechowe, ćwiczenie sprzyjające wydłużaniu fazy wydechowej, powodujące poprawę jakości mowy.

Po odśpiewaniu piosenek Kasia opowiedziała nam interaktywna bajkę o słoneczku, chmurce i kwiatkach.

życzymy udanej majówki!

Do zobaczenia za tydzień, wtorek godz. 3:30-4:30

Anastazja przyprowadziła kolegę Krokodyla
Wiatraczki

23/04/19

Na ostatnich zajęciach uczyliśmy się o pojazdach.

Dzieci rozpoznawały dźwięki takich pojazdów jak helikopter, samolot, motor, karetka i wiele innych. Na zajęciach starałyśmy sie, aby dzieci powtórzyły parę dźwięków, jednak łapanie krokodyla za nos było ciekawszym zajęciem. Może spróbujecie w domu?

Tuku tuku tuku
brrrum brrrum brrrum
piii piiii piii
wrrrr wrrr

Naśladowanie dźwięków to rozwój motoryki i języka no i przy okazji fajna zabawa.
Gdy Krokodyl poszedł spać Kasia przeczytała nam książeczkę o tym “Co Robią Auta”. Dzieci brały aktywny udział w czytaniu książeczki.

Do zobaczenia we wtorek o 3:30!

16/04/19

Wesołego jajka

Na ostatnich zajęciach Krokodyl wyciągnął ze swojej walizki świąteczny koszyczek. Chciał go wypełnić jajkami, ale zapomniał jajek-wycinanek w domu, ach, co za gapa! Na szczęście miał dla wszystkich dzieci po króliczku, kurczaczku i baranku. Był też chleb, ale tylko resztki chleba zawędrowały do koszyczka. Dzieci były głodne i zjadły kromki.

Po odśpiewaniu i odtańczeniu naszych piosenek, Kasia przeczytała nam bajkę. Bajka opowiadała o króliczku, który szukał świątecznych pisanek. Dokładnie tak, jak Krokodyl wcześniej. Na szczęście króliczek znalazł jajeczka – było ich aż dziesięć.

Życzymy wszystkim Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Do zobaczenia za tydzień!

9/04/19

Czasem zdarzyć się może cud, zjawisko w kolorze.

Na ostatnich zajęciach dzieci uczyły się kolorów.

Krokodyl rozdał dziecia kolorowe wycinanki w różnych rozmiarach. Dzieci zgadywały kolory i z pomoca rodzicow ustalaly wielkość wycinanek.

Uczyliśmy się podstawowych kolorów

Żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, niebieski, czarny i biały

Poszło im całkiem nieźle.

Po odśpiewaniu piosenek ze śpiewnika Krokodyla Kasia opowiedziała nam bajkę o kolorowych nutkach.

Do zobaczenia we wtorek na swiatecznych zajeciach z Krokodylem !

2/04/19

“Tańcowały dwa Michały, jeden duży, drugi mały”

Na ostatnich zajęciach uczyliśmy się o przeciwieństwach. 

Krokodyl zaprezentował przedmioty różniące się od siebie. Dzieci mogły się nimi pobawić, np. zmierzyć taśmą, kto jest większy, a kto mniejszy. 

Kasia przeczytała książkę zachęcającą do interaktywnej zabawy. 

Uczyliśmy się słówek:
Długie – krótkie
Duże – małe
Twarde – miękkie 
Ciemne – jasne
Na koniec mieliśmy sporo czasu na tańce i pogaduszki. 
Do zobaczenia za tydzień!

UWAGA: Nie planujemy przerwy Wielkanocnej, więc zapraszamy na zajęcia, jak zwykle, w każdy wtorek o 15.30.

26/03/19

Wpadła gruszka do fartuszka…

a za gruszką dwa jabłuszka i pomarańcza, brokuł, por … 

Ostatnie zajęcia były bardzo kolorowe, pełne warzyw i owoców. 

Po odśpiewaniu naszych piosenek dzieci nakarmiły głodnego Krokodyla. 

Uczyliśmy się wielu słów, takich jak: jabłko, pomarańcza, kiwi, seler, pietruszka.

Następnie Kasia opowiedziała interaktywną bajkę o owocach. 

Okazało się, że nie tylko Krokodyl był głodny i pod koniec zajęć dzieci też przekąsiły owoce. 

Po zabawie zostaliśmy trochę dłużej w pięknym ogrodzie, gdzie dzieciaki ganiały się bez końca. 

W końcu mamy wiosnę 😉

Zapraszamy za tydzień!

Krokodyl nie ugryzie lubi się przytulic. 
Stary niedźwiedź łapie!!!!
Karuzela rusza, nie zgub kapelusza

05/03/2019

“Pierwsze koty za płoty”

Dziękujemy za liczne przybycie! 
Nasze zajęcia dla najmłodszych będą opierać się głównie na piosenkach i zabawach ruchowych.
W zakładce “Śpiewnik Krokodyla” mogą Państwo znaleść teksty do piosenek i rymowanek.  
Jeśli dołączą do nas starsze dzieci, pomyślimy o adekwatnych zabawach dla innej grupy wiekowej. 
Wszelkie pytania i uwagi proszę wysyłać na nasz adres e-mailowy krokodyl.klub@gmail.com


było nas sporo
Interaktywna zabawa z książeczką
a tu krokodyl i jego skarby z walizki

12/03/2019

Nadmorski Sztorm 

Jesteśmy pod wrażeniem, że pomimo wichury i deszczu udało się Wam dotrzeć do nas. 
Dziś mówiliśmy o kładzeniu się spać. Uczyliśmy się słówek: 
szczoteczka do zębów, 
pasta do zębów, 
łóżko, poduszka, kołdra, piżama.
Dzieci starały się powtórzyć słówka i brały aktywny udział w interaktywnej zabawie.

Do zobaczenia za tydzień !

Interaktywna zabawa z książeczką
Interaktywna zabawa z książeczką
Uczymy się za pomocą ilustracji i interaktywnej zabawie z Krokodylem.

19/03/19

Wspólne gotowanie 

Na ostatnich zajęciach odśpiewaliśmy nasze ulubione piosenki ze śpiewnika Krokodyla.

Potem Krokodyl wyciągnął ze swojej starej walizki wiele kuchennych skarbów. Dzieci mogły się nimi pobawić. 
Uczyliśmy się słówek: garnek, pokrywka, patelnia, chochla, łyżka, widelec, fartuch, ścierka i wiele innych…

Następnie Kasia przeczytała nam bajkę o kucharzu i jego przygodach w kuchni. Kto pamięta co tam w garnkach kipiało? 

„Kipi kasza, kipi groch
Lepsza kasza niż ten groch,
Bo od grochu boli brzuch, A od kaszy człowiek zdrów”

Do zobaczenia za tydzień!

Dzieci chcą być blisko Krokodyla 


Kasia opowiada interaktywna bajkę, dzieci przychodzą ‘posolić zupę’


Kółko graniaste kreci się, nawet po zajęciach